Bilgisayarınız Açılmadığında İlk Yapmanız Gerekenler

Merhaba bu yazımızı bir arkadaşımızın sorusu üzerine paylaşma ihtiyacı içerisine girdim.

Arkadaşım Bir akşam bilgisayarını her zaman kullandığı gibi kapatmış ve yarın tekrar açmaya çalıştığında ise bilgisayarından bir tık bile gelmemiş.


bilgisayar


Şimdi ilk olarak bu sarı renkli bölümde Donanımsal hatalardan,teknik hatalardan dolayı yaşanan problemler ile ilgili konuşucağız.

1.İlk olarak bilgisayarınız içinin uzun süredir temizlenmemiş olmamasından bahsedelim.


Eğer bilgisayarınızın içini 6 ayda bir temizlemiyorsanız bu tarz problemler yaşamanız muhtemel sorunlar arasındadır. Tozlanan donanımlar,fanların tozlanma yüzünden işlevini yerine getirememesi gibi sorunlardan dolayı bilgisayarınızla ilgili sorun yaşamanız büyük olasılık hani bazılarınız diyordur 1 sene temizlenmedi sorun yaşamadım öylede olabilir ama donanımlarınızın ilk gün ki gibi çalışmasını istiyorsanız bilgisayarınız içini en az 6 ayda bir temizlemelisiniz bu konuda pek bilginiz yok ise hava kompresörü ile bilgisayarın nasıl temizlendiğini youtube üzerinden video izleyerek detaylı olarak öğrenebilirsiniz.


2.Bilgisayarımızın parçalarını kontrol etmek.işlemci


Bilgisayarımızın herhangi bir parçası bozulmuş olabilir Bunu öğrenmek için tek bir yolumuz var

parçaları teker teker başka parçalarla değiştirip test etmek eğer bu konuda teknik bilginiz, parçaları takıp çıkarma ile ilgili pek bir bilginiz yok ise yardım almak zorundasınız.

En çok sorun çıkaran iç donanımlara gelirsek ram,anakart,güç kaynağı ve ekran kartı diyebiliriz.


Bilgisayar size sıkıntımı çıkartıyor ? Ne yapacağına cevap mı arıyorsun ?  Bizim instagram hesabımıza dm'den yazarak tavsiye alabilirsiniz İnstagram Hesabı : yazilimdiyari1


3.Bağlantı Problemleri


Bir gün bilgisayarımı temizledikten sonra kasayı kapatıp bilgisayarı açmaya hazırlandım ki ne göreyim ?

Bilgisayar açılmıyor :D Temizlik sırasında harddisk kablosu genelde yerinden çıkacak en hassas kablolardan birisidir. Harddisk kablomda temizlik sırasında çıkmış meğersem bilgisayarı detaylı bir inceledikten sonra fark ettim ki harddisk kablom yerinden çıkmış hemen takıp düzelttim yani genelde temizlikten sonra bu tarz sorunlar yaşayabiliriz bilgisayarı taşırken de böyle bir sorunla karşılaşabilirsiniz.Bu kabloları takıp çıkarma konusundada youtube üzerinden videoları izleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

evet şimdi gelelim bakalım

Yazılımsal Sorunlara Bu Yeşil işaret kısımda ise işletim sistemi hatasını konu alacağız.


 işletim sisteminiz(windows-linux vs.) hata verirse sizden kaynaklanan bir sorun ortaya çıkması büyük ihtimaldir.

Bilgisayarınızın fişi çekilerek kapatılması,aniden gücün kesilmesi ve virüs bulaşması gibi  şeyler işletim sisteminizin bazı dosyalarını bozabilir.Bu tarz sorunlarda genelde çözüm format atmaktır.

Çoğunuz görmüşsünüzdür,windows açılır iken bazen windows'u kurtarma modunda başlat gibi seçenekler çıkar bu seçeneklerin çıkmasının sebebide windows'un dosyaları ile ilgili problemlerden kaynaklanmaktadır. Bu tür problemlerde windows'un dosyalarını denetlemesinden sonra yinede problemleriniz devam ederse windows'un cdsini takarak kurtarmaya çalışabilirsiniz.

Bunları denedikten sonra probleminiz çözülmez ise çözüm maalesef format ama önemli dosyalarınız var ise teknik servis ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.Bilgisayar size sıkıntımı çıkartıyor ? Ne yapacağına cevap mı arıyorsun ?  Bizim instagram hesabımıza dm'den yazarak tavsiye alabilirsiniz İnstagram Hesabı : yazilimdiyari1

Bilgisayarınız Açılmadığında İlk Yapmanız Gerekenler Bilgisayarınız Açılmadığında İlk Yapmanız Gerekenler Reviewed by Umut Köse on 12/02/2018 Rating: 5
Blogger tarafından desteklenmektedir.