8/26/2018

Wordpress Kurulumu Nasıl Yapılır ? | Resimli Anlatım

wp,wordpress,wordpress nedir,wordpress ne işe yarar,wordpress ne için kullanılır,wordpress kurulumu,wordpress site,wordpress giriş,wordpress blog,wordpress indir,wordpress kaydol,wordpress tema,wordpress nedir,wordpress download,wordpress kurulumu 2018,wordpress kurulumu localhost,wordpress kurulumu xamp,wordpress kurulumu filezilla,wordpress kurulumu wordpress kurulum rehberi ,wordpress kurulumu cpanel


Wordpress Kurulum

wordpress nasıl kurulur ?


Wordpress'i ilk olarak wordpress.org adresinden (türkçe sürüme gitmek için tıklayın)rar olarak indiriyoruz.

İndirdikten sonra Rar'ın içindeki wordpress klasörünü çıkartıyoruz.


dosyalar


Çıkarttığımız dosyaları sunucunun ana dizinine yüklüyoruz ben localhosta atıcağım localhost veya herhangi bir hosta yüklerken farkı bulunmuyor.

Eğer sizde localhosta atmak istiyorsanız appserv kurduğunuz diskin appserv-www klasörüne yüklemeniz yeterli olacak ben www dizininin içinde wp adında bir klasör oluşturup onun içine wordpress dosyalarımı yükledim.

Evet dosyalarımızı yüklemeyi bitirdiğimize göre artık kuruluma geçebiliriz...

wordpress


Başlayalım Butonuna bastıktan sonra karşımıza aşağıda gördüğünüz gibi bir ekran çıkıyor :

wordpress

Bu ekranda Oluşturulucak veri tabanı ismini değiştirmenize gerek yok.
kullanıcı adına veri tabanı kullanıcı adımızı eğer bu bilgileri nasıl alacağınızı bilmiyorsanız host firmanızın bilgilendirme yazılarını okuyabilirsiniz google 'e yazdığınızda önünüze çıkacaktır.

Evet veritabanı kullanıcı adımızı,parolamızı,sunucu adresini giriyoruz tablo ön ekini ellememize gerek yok açıklamada'da yazdığı gibi 1'den çok wordpress'i 1 veri tabanına kurarsanız değiştirmeniz gerekli
şimdi kullanıcı adımızı,parolamızı,sunucu adresimizi girdiğimize göre devam edebiliriz..

Bu Bilgileri Girerken Veritabanımızı oluşturmayıda unutmuyoruz veri tabanını oluşturmak için veri tabanınıza kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapıp veritabanı isminizde bir veri tabanı oluşturmamız gerekli.
oluşturmak için aşağıdaki resimde gördüğünüz yeni yazısını tıklıyoruz.

veritabanı

tıkladıktan sonra veri tabanı adımızı aşağıdaki görseldeki yazdığım alana yazıp oluştura tıklıyoruz.

veritabanı

oluşturduktan sonra sitemize gelip bilgileri göndere basıyoruz ve kurulumu çalıştır ekranına gelip kurulumu çalıştıra basıyoruz.

wordpress


Kurulumu çalıştıra tıkladıktan sonra sitemizin başlığını,admin panelinin kullanıcı adını ve parolasını,e posta adresimizi giriyoruz.

wordpress

Bilgileri Doldurduktan sonra wordpress'i kura basıyoruz ve kurulum işlemini bitirmiş oluyoruz yukardaki resimde ben şifreyi güvenliksiz bir şifre olarak seçtim ama siz tabi ki güvenli bir parola seçmeyi ihmal etmeyiniz. wordpressi kur dedikten sonra sitemizin admin paneline yönlendirilmemiz için bir ekran geliyor.

wordpress

Girişe basıyoruz ve sitemizin admin paneline yönlendiriliyoruz.

wordpress

kurulum esnasında belirlediğimiz admin paneli'nin kullanı adı ve şifresiyle giriş yapıyoruz...

wordpress


artık admin panelinden sitenizi istediğiniz gibi yönetebilirsiniz...

Admin paneline tekrar giriş yapmak için site adresinizin yanına /admin yazıp erişebilirsiniz (www.yazilimdiyari.com/admin gibi )

Artık Wordpress kullanmaya hazırsınız.. 

Umut Köse İstanbul Sultangazi Grafik Tasarım - Armut
author

Umut Köse

E-posta ile takip et